Czy konserwacja oświetlenia awaryjnego jest obowiązkowa? Zgodnie z Rozporządzeniem Budowlanym 2012 oraz Ustawą o warunkach pracy, należy odpowiednio zarządzać, monitorować i konserwować istniejące oświetlenie awaryjne oraz sygnalizację dróg ewakuacji. Firma Solid Systems zatrudnia wykwalifikowanych techników, którzy mogą zająć się dla Państwa ich konserwacją.
Często błędnie zakłada się, że gdy oświetlenie awaryjne jest dostępne, bezpieczeństwo jest wystarczająco zagwarantowane. Jednak oświetlenie awaryjne regularnie ulega awariom takim jak przestarzałe baterie o niewystarczającej pojemności lub uszkodzone lampy.
Ponadto podczas corocznej konserwacji sprawdzane jest, czy droga ewakuacji jest prawidłowa, czy piktogramy są aktualne i czy oświetlenie awaryjne jest wystarczające.
Dlaczego coroczna konserwacja oświetlenia awaryjnego?
Konserwacja oświetlenia awaryjnego musi spełniać następujące wymagania:
"Dzięki terminowej wymianie lamp i baterii można uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń i dodatkowych kosztów związanych z płytkami drukowanymi i osprzętem".
Co oznacza oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne to oświetlenie, które działa w przypadku awarii normalnego oświetlenia spowodowanej brakiem zasilania. W związku z tym jest on zasilany ze źródła niezależnego od źródła zapewniającego normalne oświetlenie.
Funkcje oświetlenia awaryjnego?
Obecność oświetlenia awaryjnego jest ważnym czynnikiem w tworzeniu bezpiecznych warunków dla odwiedzających i pracowników. Ponadto można zlokalizować i wykorzystać sprzęt ratunkowy i środki gaśnicze, a na koniec znaleźć drogę ewakuacji i bezpiecznie podążać za nią aż do wyjścia.